Historia od lat 30-tych XVI do XVII

- opublikowano: 10-01-2012

W latach 30-tych XVI w. wzmocniono obwarowania miejskie oraz powiększono fosy. Powodem była nawała turecka. Miała miejsce modernizacja Oławy z drewnianej na murowaną. Na przestrzeni 100 lat od połowy XVI do polowy XVII w. średnio co 10 lat miasto nawiedzały różnego rodzaju kataklizmy, szczególnie w okresie wojny 30-letniej. Miasto ponosiło wielkie straty materialne i ludnościowe. Po epidemii dżumy w 1588 r. pozostało tu jedynie 100 mieszkańców. 09.10.1534 r. zaprzestano odprawiania katolickich obrządków, a wszyscy poddani księcia Fryderyka II musieli przejść na protestantyzm. Był to okres tworzenia się w mieście instytucji protestanckich i co za tym szło, powiększania się wpływów niemieckich (w 1570 roku pojawia się po raz pierwszy nazwa Ohlau). W czasie wojny trzydziestoletniej znaczenie miasta wzrosło jeszcze bardziej. Miastem rządził oławski książę Jan Chrystian, który jako starosta generalny stanął w 1618 roku na czele antyhabsburskiej koalicji protestanckiej i przewodził zjazdom książąt śląskich. Pod Oławą rozegrała się wielka bitwa obu walczących stron. W czasie wojny walczące strony dokonywały rozbojów w mieście oraz ściągały kontrybucje z mieszkańców.

W 1633 roku z miasta usunięto protestantów; przeszło ono na krótko w ręce cesarskie. Rok później do miasta wkroczyli Szwedzi, sankcje dotknęły katolików. Szwedzi opuścili ostatecznie Oławę w 1649 roku. Po wojnie trzydziestoletniej rządy w mieście sprawował książę Chrystian, syn Jana Chrystiana. Był tolerancyjny dla różnych wyznań, jego rządy cechowała dynamiczna rozbudowa zamku i miasta. Książę umarł nieoczekiwanie, przez 3 lata władzę w mieście sprawował jego niepełnoletni syn Jerzy Wilhelm, który jako 15-letni chłopiec zmarł w 1675 roku jako ostatni przedstawiciel dynastii piastowskiej na Śląsku. Jego matka księżna Luiza zachowała dożywotnio Oławę, lecz całe księstwo razem z Oławą zostało zmuszone do złożenia hołdu cesarzowi Leopoldowi I.

Kontynuowała ona dzieło rozbudowywania zamku do końca swojego życia.

Michał Zwierzański
źródło: PiMBP w Oławie

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )


podobne tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin