Loch głodowy pod Ratuszem

- opublikowano: 19-06-2010

Biorąc pod uwagę wiek oławskiego Ratusza, który wybudowano 1832 i biorąc pod uwagę inne tego typu obiekty z danego okresu, specjaliści prowadzący w nim prace odkryli znajdujący się pod jego wieżą loch głodowy - pomieszczenie, do którego wrzucano przez otwór z góry skazańców.

Odsłonięcie tego lochu mogłoby być nie lada gratką, także turystyczną. Niestety - z informacji jakie nam udzielił Jan Korzeniowski - pracownik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta zajmujący się inwestycją prowadzoną w Ratuszu, pojawił się pewien techniczny problem - nad lochem zlokalizowano skarbiec banku, który został wzmocniony grubymi warstwami betonu i zbrojeń. Dotychczasowe próby ich usunięcia odsłaniały jedynie kolejną taką warstwę. Biorąc pod uwagę, że taki ciężar nie mógłby być utrzymany bezpośrednio przez strop lochu podejrzewa się, że w jego wnętrzu zainstalowano podpory, co wiąże się pewnie także z jego splądrowaniem, gdyż w czasach kiedy prowadzono te prace (po wojnie) nie zwracano uwagi na dokumentowanie tego typu znalezisk. Jak twierdzi Jan Korzeniowski Urzędowi Miasta nie zależy na odsłonięciu lochu - gdyż oznaczało by to opóźnienie inwestycji i większe nakłady finansowe, zapewnia również, że konserwator zabytków także nie spodziewa się tam znaleźć niczego znaczącego.

M.S.

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 5. )
20-06-2010 ~ aaa ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Urzędowi Miasta zależy tylko na zachowaniu status quo. A po wyborach 4 lata spokoju...
20-06-2010 ~ gostek ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Maja i Jary ..., macie rację. Może w trakcie remontu, w podziemiach ratusza znajdą jakieś "kuny",które umożliwią społeczeństwu powiatu i miasta splunięcie w twarz kłamcom i nierobom
20-06-2010 ~ Maja ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Też popieram otwarcie byłego lochu min dla urzędników miejskich tym bardziej że po zakończonym remoncie i przeprowadzce będą mieli równiez blisko do pręgierza!
20-06-2010 ~ Jary ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Jestem za otwarciem lochu dla niepoprawnych urzędasów!BEZ WZGLEDU NA KOSZTY PŁACONE I TAK PRZEZ ROZGORYCZONYCH PŁATNIKOW OŁAWIAN!
20-06-2010 ~ janek ( gość OSI) zgłoś naruszenie
A na czym zależy UM? Każda dobrze wypromowana atrakcja turystyczna się liczy!

OSI - OLAWA.INFO - Loch głodowy pod Ratuszem

podobne tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin