Oławski PKS z rządowym wsparciem

- opublikowano: 20-03-2019

W ramach rządowej akcji informacyjnej w region wyruszyły dwa specjalnie oznakowane busy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego ze specjalistami, którzy na kolejnych przystankach omawiają zasady nowego programu nazwanego „Nową Piątką”. Podczas spotkań mieszkańcy są informowani m.in. o projekcie przywracania deficytowych połączeń autobusowych.

W Województwie Dolnośląskim, w dniu 18 marca, akcję zainaugurował wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Spotkanie informacyjne połączone z konferencją prasową odbyło się na dworcu PKS w Oławie. W wydarzeniu wzięli udział również starosta oławski Zdzisław Brezdeń i prezes Zarządu PKS w Oławie S.A. Erwin Monastyrski.

Podczas oławskiego przystanku najmocniej zaakcentowanym tematem był projekt przywracania deficytowych połączeń autobusowych. Poprzez dopłaty z budżetu centralnego, we współpracy z samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi rząd planuje odtworzenie połączeń, które zostały zlikwidowane. O dotacje nie większą niż 0,8 zł do każdego wozokilometra będą mogli się zgłaszać organizatorzy transportu publicznego, a ich wysokość ma zależeć od długości realizowanego połączenia autobusowego, czy jego częstotliwości. Starosta oławski Zdzisław Brezdeń podkreślił, że powiat oławski jest w dobrej sytuacji, bo działa tutaj spółka akcyjna PKS, której właścicielem jest samorząd, a nowy program wsparcia dla przewoźników realizujących transport publiczny, pomoże zlikwidować komunikacyjne białe plamy i na nowo skomunikować odleglejsze miejscowości ze stolicą powiatu.

Wojewoda Paweł Hreniak mówił też o kolejnych założeniach programu „Nowa Piątka” składającego się z pięciu haseł - rodzina, praca, młodzi, starsi i słabi oraz infrastruktura. „Nowa Piątka” to: wspomniane przywrócenie połączeń lokalnych, ale także zwolnienie z PIT dla pracujących do 26 roku życia, wyższe koszty uzyskania przychodu i niższy PIT, świadczenie dla emerytów: +1100 zł oraz 500 zł dla każdego dziecka.

Wcześniej, w dniu 13 marca, starosta Zdzisław Brezdeń wraz z prezesem Zarządu PKS w Oławie S.A. Erwinem Monastyrskim spotkali się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim z wojewodą Pawłem Hreniakiem. Podczas spotkania rozmawiali o Rządowym programie wsparcia lokalnych połączeń autobusowych oraz Funduszu Dróg Samorządowych.

Ustawą z 23 października 2018 r. o Funduszu Dróg Samorządowych powołany został nowy mechanizm wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego, realizujących inwestycje na drogach samorządowych. Fundusz Dróg Samorządowych stanowi kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli.

W ramach Funduszu Dróg Samorządowych, środki przekazywane będą na zasadach konkursowych, głównie na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i gminnych. Wsparcie będzie przyznawane na podstawie wniosków o dofinansowanie, składanych przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach naborów przeprowadzanych na terenie każdego województwa. Za przeprowadzenie naboru i późniejszą ocenę wniosków o dofinansowanie będą odpowiadać wojewodowie.

źródło: Starostwo Powiatowe

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 4. )
21-03-2019 ~ gosc ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Ci co muszą dojeżdżać do pracy, szkoły wybierają transport kolejowy, jakby nie patrzeć jest taniej i szybciej. Gorzej mają mieszkańcy miejscowości, gdzie takiej alternatywy nie ma, ci są skazani na PKS.

21-03-2019 ~ xxx ( gość OSI) zgłoś naruszenie
ilu z was jeździ pks'em?
21-03-2019 ~ Feliks ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Nieudolny prezes PKS dostanie kasę od rządu! a starosta jak widać już rozpoczął kampanię wyborcza do sejmu.
Grunt to propaganda i agitacja jak mawiali towarzysze jakiś czas temu.
20-03-2019 ~ Malwa ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Prezes zadłużył PKS a teraz dostaje kasę! Bareja miałby kolejny temat do filmowania!

OSI - OLAWA.INFO - Oławski PKS z rządowym wsparciem

najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin