Projekt edukacyjny w ramach Szkoły Dialogu

- opublikowano: 14-06-2017

Dnia 8 czerwca w naszym mieście odbyła się niezwykła wycieczka poświęcona w całości historii społeczności żydowskiej w Oławie. Całość została zorganizowana przez dwie klasy z Gimnazjum nr. 1 w Oławie w ramach projektu realizowanego we współpracy ze Szkołą Dialogu. Na wycieczkę zaproszono wielu gości, między innymi przedstawicielkę redakcji Gazety Powiatowej oraz pana Michała Zwierzańskiego.

Przed rozpoczęciem wycieczki goście zostali zabrani na zorganizowany przez klasę 2B Dzień Kultury Żydowskiej. Wprowadzeniem do całości była prezentacja złożona z podstawowych faktów na temat historii i kultury Żydów. Mogliśmy między innymi dowiedzieć się trochę o tym w jaki sposób wyglądało życie Żydów podczas II wojny światowej, poznać bliżej religię jaką jest judaizm oraz zapoznać się z najważniejszymi tradycjami i świętami. Oprócz dawki wiedzy klasa 2B zapewniła nam również rozrywkę ruchową w postaci nauki tradycyjnego tańca żydowskiego Zemer Atik. Na koniec pożegnali nas natomiast poczęstunkiem złożonym z Hałki, daktyli i tradycyjnej sałatki.

Następnie ruszyliśmy w stronę pierwszego punktu naszej wycieczki czyli obecnej siedzibie Caritasu, a niegdyś sali modlitewnej. Od naszej przewodniczki dowiedzieliśmy się, że w około 800-letniej historii naszego miasta pierwsze wzmianki o Żydach pojawiły się na początku XIV w. Poinformowała nas ona również o zasadach panujących w salach modlitewnych np. modlitwach na wejście lub wyjście oraz o rabinach. Z siedziby Caritasu ruszyliśmy w stronę rynku po drodze zahaczając o budynek, w którym niegdyś mieścił się hotel Stradt Berlin, którego właścicielem był Heimann Pringsheim. Na samym rynku natomiast przewodniczki opowiedziały nam o sklepach i instytucjach, które niegdyś mieściły się w obecnych siedzibach banków. Na oławskim rynku zatrzymaliśmy się również na chwilę aby posłuchać historii związanej z budynkiem, w którym obecnie mieści się szkoła muzyczna I stopnia. Nie jest on co prawda związany bezpośrednio z historią Żydów, jednak jego dawny mieszkaniec jak najbardziej. Był to bowiem błogosławiony Bernard Lichtenberg, który w trakcie II wojny światowej pomagał Żydom.

Gdy ta część naszej wycieczki była skończona skierowaliśmy nasze kroki w kierunku sklepu obuwniczego Franco. Niegdyś były to zwykłe zabudowania mieszkalne, w których jedno mieszkanie zajmował Alfred Pringshein, Żyd, który pomimo wyjątkowego uzdolnienia muzycznego zdecydował się na studia matematyczne i został profesorem w tej dziedzinie.

Następnie trochę zboczyliśmy z kursu naszej wycieczki, a nasze przewodniczki zabrały nas do parku na niespodziankę w postaci historii o burzliwych dziejach oławianki Ilse.

Na sam koniec mieliśmy okazje obejrzeć cmentarz żydowski w Oławie. Zajmuje on niewielki obszar, bo zaledwie 20a, ale jest t niewątpliwie ważny element historii naszego miasta. Cmentarz został ufundowany przez pana Samuela Steinmana, wówczas najbogatszego przedstawiciela społeczności żydowskiej w Oławie. W ramach ciekawostki nasza przewodniczka powiedziała nam o elementach widocznych na nagrobkach, z których można wyczytać informacje na temat zmarłego nie znając języka hebrajskiego.

Tak właśnie zakończyła się nasza wycieczka. Choć nie trwało długo, było to przeżycie, które z pewnością zapamiętamy na długo, a wiedza, którą tam zdobyliśmy sprawi, że Żydzi będą nam znacznie bliżsi niż kiedyś i będziemy mogli lepiej ich zrozumieć.

Gimnazjum nr 1 w Oławie

zwiń pole komentarza
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Projekt edukacyjny w ramach Szkoły Dialogu
OSI - OLAWA.INFO -

najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin