Walki o Oławę 23-29.01.1945 roku

- opublikowano: 07-02-2017

Walki o Oławę w dniach 23-29 stycznia 1945 roku były tematem wykładu Marka Włodarczyka , który odbył się w oławskiej Bibliotece Koronka w 3 lutego w piątek.

Jest wiele różnych teorii, na temat tych wydarzeń i ilości żołnierzy, którzy polegli w tych walkach. Podawało się nawet datę 27 stycznia, jako dzień „wyzwolenia”, co w jeszcze w latach 50-60 było upamiętnione nazwą placu w Oławie. Według stanu faktycznego Oława nie została jednak wyzwolona, lecz zdobyta przez wojska radzieckie.

Wykład był szczegółowy, przedstawione zostały w nim wyłącznie fakty udokumentowane w oparciu o liczne gromadzone w ostatnich latach dokumenty pochodzące z wojskowych archiwów radzieckich i niemieckich. Wykład wzbogacała bogata prezentacja zawierająca m.in. zdjęcia lotnicze, dokumentujące na jakim etapie działań wojennych miasto zostało najbardziej zniszczone oraz o sporo map sztabowych pokazujących przebieg walk o nasze miasto i sąsiednie  miejscowości.

Po wykładzie pojawiło się kilka pytań ze strony słuchaczy. Duże zainteresowanie wywołała informacja, że 80% zniszczeń miasta, w tym zabytkowych kamienic w jego centrum, zostało dokonanych w czasie właśnie tych walk. Wojska armii radzieckiej ustawiały artylerię według wierz jakie są w centrum miasta. Zdementował tym samym teorię o podpaleniu starówki w maju 1945 roku. Potwierdzają to zdjęcia lotnicze. Podczas ostrzału często trafienie w jedną kamienicę wywoływało pożar obejmujący budynki sąsiednie, których nikt wówczas nie gasił. Spalone szkielety budynków usuwano. Destrukcji oławskiej starówki dopełniło rozbieranie części ocalałych budynków w trakcie tzw. powojennej odbudowy.

Straty w ludziach były trudne do oszacowania, udokumentowanych zostało 2500 poległych i 3000 rannych po stronie sowieckiej. Po stronie niemieckiej było trudniej oszacować straty, udokumentowano około 2000 poległych. 600 niemieckich żołnierzy trafiło do niewoli.

Ta niepełna wiedza, bierze się stąd, że dokumentowane były jedynie groby, które umiejscowione były na terenach „przeszkadzających” w zamieszkaniu jak przydomowe ogrody, parki. W takich właśnie miejscach spisano około 1000 grobów, jednak nie wiadomo, czy nie były one zbiorowe. Dla przykładu w Siedlcach w jednym grobie znaleziono 75 żołnierzy. Nie zliczono ile takich grobów znajdowało się na cmentarzach.

Słuchacze byli pod wrażeniem wiedzy i ogromu materiału źródłowego, na którym młody historyk oparł swój wykład. Pozostaje teraz czekać na przygotowywaną przez niego publikację na temat działań wojennych na terenie powiatu oławskiego w zimie 1945 r.

M.S.

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Walki o Oławę 23-29.01.1945 roku
OSI - OLAWA.INFO - Marek Włodarczyk

najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin